Dziecko a tablet i inne urządzenia

Zastanawiasz się nad tym, czy warto mieć tablet pod ręką? Niewykluczone, że to pytanie z gatunku tych, na które mogą pojawić się różne odpowiedzi. Zresztą absolutnie nie ma się czemu dziwić. W końcu najważniejsze są oczekiwania, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób przedstawiają się moje oczekiwania?

Tablet do filmów?

Zastanawiasz się nad tym, czy tablet 10 cali jest dobrym rozwiązaniem w przypadku filmów? Wydaje się, że kluczowe znaczenie ma to, co można powiedzieć na temat Twojego sprzętu (w końcu na rynku można znaleźć różne tablety). Tak w ogóle warto też pamiętać o tym, że w przypadku oglądania filmów (czy w ogóle oglądania czegokolwiek) najlepiej zdecydować się na komputer. Nie ulega wątpliwości, że duży ekran ma znaczenie.

Psucie się wzroku

Warto też przypomnieć o tym, że należy uważać na psucie się wzroku. Nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o psucie się wzroku, sprzęt nie ma większego znaczenia. Wzrok może psuć się przez komputer, tablet, telefon czy telewizor. Niemniej oczywiście oglądanie na małym ekranie jest gorszym rozwiązaniem niż oglądanie na dużym ekranie. Naturalnie znaczenie ma też odległość od ekranu i oczywiście czas (czas spędzony przy danym urządzeniu).

Zastanawiasz się nad tym, co można powiedzieć na temat opinii rodziców? Nie ma co myśleć, wystarczy sprawdzić, co się wokół dzieje. Mówiąc wprost — mnóstwo dzieciaków musi chodzić w okularach. To przypadek jest? Być może są tacy, co tak myślą, ale psucie się wzroku to nie jest kwestia przypadku.

Co robić, aby dziecko nie korzystało zbyt długo z tabletu?

Warto jeszcze zadać sobie pytanie, co robić, aby dziecko zbyt długo nie korzystało z tabletu? Wydaje się, że jest tylko i wyłącznie jedna możliwość. Można powiedzieć, że mowa o sposobie, który już niejednokrotnie został sprawdzony, chodzi oczywiście o kontrolę. Kontrola jest podstawą zaufania. Zapewne takie podejście nie brzmi optymistycznie z perspektywy dzieci, ale to nic (to dla dobrach dzieci).

Takie podejście oczywiście może wywołać pewne konflikty, ale wydaje się, że sugerowanie się tym jet pozbawione sensu. Innymi słowy — dzieci mogą nie rozumieć, że kontrola podyktowana jest troską. Do pewnych wniosków trzeba najzwyczajniej w świecie dojrzeć.